مترجم: فرزاد صالحی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

متاورس کجاست؟

مترجم: فرزاد صالحی
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
طرح: Gemini

از گفته‌های مدیرانی مانند مارک زاکربرگ یا ساتیا نادلا چنین برمی‌آید که متاورس آینده اینترنت است. یا شاید یک جور بازی ویدیویی است. شاید هم نسخه مزخرف و آزارنده‌ای از زوم باشد؟ هرچه هست، توصیفش دشوار است.

این روزها، حرف‌زدن درباره «متاورس» کمابیش شبیه حرف‌زدن درباره مفهوم «اینترنت» در دهه ۱۹۷۰ است. در آن دوران، با اینکه اجزای سازنده این شیوۀ ارتباطی جدید را می‌شناختیم، هیچ‌کس نمی‌دانست آخرش چه چیزی از آب در خواهد آمد. به‌عبارت دیگر، همه می‌دانستند که پدیده‌ای به نام «اینترنت» در حال ظهور است اما کسی نمی‌توانست با قطعیت بگوید که آخرش چه می‌شود. از طرف دیگر، جنجال‌های تبلیغاتی زیادی نیز درباره متاورس راه افتاده است. اقدام اپل در جهت محدودکردن ردیابی آگهی‌های تبلیغاتی، مشخصاً به زیان فیس‌بوک تمام شد و جایگاه این شرکت را متزلزل کرد.

«متاورس» به چه معناست؟

برای درک شدت ابهام و پیچیدگی مفهوم «متاورس» می‌توانید از این تمرین ذهنی کمک بگیرید: در ذهن‌تان یک جمله با «متاورس» بسازید، سپس به‌جای «متاورس»، بگذارید «فضای سایبری». در ۹۰درصد موارد، این جایگذاری تغییری در کلیت معنای جمله ایجاد نمی‌کند. دلیلش هم این است که در حال‌ حاضر، متاورس به فناوری خاصی اشاره ندارد، بلکه تغییر گسترده‌ای را توصیف می‌کند که قرار است در نحوه تعامل ما با فناوری ایجاد شود. پس چه‌بسا روزی فرارسد که به‌رغم تداول فناوری مربوط به آن، خود این اصطلاح منسوخ شود.

خواننده گرامی، ادامه مطلب را با اشتراک دیجیتال «بازخورد» بخوانید.

اشتراک یک‌ماهه

یک ماه دسترسی به تمامی مطالب وب‌سایت + ۱ روز رایگان

۴۰

هزارتومان

اشتراک سه‌ماهه

سه ماه دسترسی به تمامی مطالب وب‌سایت + ۵ روز رایگان

۱۰۰

هزارتومان

اشتراک شش‌ماهه

شش ماه دسترسی به تمامی مطالب وب‌سایت + ۱۰ روز رایگان

۱۸۰

هزارتومان

اشتراک یک‌ساله

یک سال دسترسی به تمامی مطالب وب‌سایت + ۱۵ روز رایگان

۲۹۰

هزارتومان

error: محتوای وب‌سایت «بازخورد» دربرابر کپی محافظت شده است