اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

احضار تاریخ

گزارشی از آخرین مستند آدام کورتیس
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
آدام کورتیس در شرح این موضوع به ‌معرفی یکی از طرفداران سرسخت ایده اتوپیایی فضای سایبری می‌پردازد: جان پری بارلو. بارلو در دهه 1990 مانیفست
نمایی از فیلم «نمی‌توانم فراموشت کنم»

«امروز در سرتاسر بریتانیا و اروپا و آمریکا شاهد دوران عجیبی هستیم. جوامع دوپاره شده‌اند و به دو گروه مخالف تقسیم شده‌اند، نه‌فقط در سیاست که در فرهنگ هم. خشمی همگانی علیه نابرابری و فسادِ روزافزون وجود دارد و دیگر اعتمادی به نخبگان هم نیست. همه چیز از کار افتاده است. به‌نظر می‌رسد راه نجاتی نیست.» سریال مستند هشت‌ساعتی جدید آدام کورتیس با این جملات آغاز می‌شود.

کورتیس فیلم‌ساز و مستندساز معاصر انگلیسی است. او خود را روزنامه‌نگار می‌داند: روزنامه‌نگاری که رسانه‌اش فیلم است. کورتیس در آثارش، از جعبه پاندورا (1992) و عصرِ خود (2002) گرفته تا حادهنجارسازی (2016)، در جست‌وجوی تکه‌های فراموش‌شده یا هرگز دیده‌نشدۀ تاریخ است و می‌کوشد این تکه‌ها را همچون تکه‌های پازل کنار هم بچیند و به توالی معناداری برسد. او کار حرفه‌ای را از دهه 1980 در مقام خبرنگار/مستندساز در شبکه بی‌بی‌سی آغاز کرد و تاکنون بیش از سی فیلم مستند ساخته است. کورتیس با دسترسی به آرشیو گسترده و کم‌نظیر این شبکه ایده‌های جاه‌طلبانه‌اش را با سبک منحصربه‌فرد تدوینش در ترکیب اغواکننده فیلم و موسیقی به تصویر می‌کشد. اغراق نیست اگر کورتیس را یک مؤلف ـ کارگردان تمام‌عیار بدانیم. او فیلم‌هایش را با کمترین بودجه می‌سازد، تدوین آثارش را خودش انجام می‌دهد و آن‌ها را با صدای خودش روایت می‌کند.

خواننده گرامی، ادامه مطلب را با اشتراک دیجیتال «بازخورد» بخوانید.

اشتراک یک‌ماهه

یک ماه دسترسی به تمامی مطالب وب‌سایت + ۱ روز رایگان

۴۰

هزارتومان

اشتراک سه‌ماهه

سه ماه دسترسی به تمامی مطالب وب‌سایت + ۵ روز رایگان

۱۰۰

هزارتومان

اشتراک شش‌ماهه

شش ماه دسترسی به تمامی مطالب وب‌سایت + ۱۰ روز رایگان

۱۸۰

هزارتومان

اشتراک یک‌ساله

یک سال دسترسی به تمامی مطالب وب‌سایت + ۱۵ روز رایگان

۲۹۰

هزارتومان

error: محتوای وب‌سایت «بازخورد» دربرابر کپی محافظت شده است